Güneş’i Nasıl Bilirdiniz? | Güneş Giren Eve Doktor Girmez

Güneş’i Nasıl Bilirdiniz? | Güneş Giren Eve Doktor Girmez

Ekim 21, 2023 Kapalı Yazar: Gürkan Duman

Güneş’i Nasıl Bilirdiniz?

Bu haftaki köşe yazım ”Güneş” ile ilgili olacaktır. Toplumun bir çoğunda D vitamini eksikliği görülmektedir. Ve buna bağlı olarak da depresyonlar, anksiyete, duygu durum bozuklukları, uykusuzluk gibi sorunlar baş göstermektir. Bununla birlikte eksikliği görülen magnezyum eksikliği de yine revaçtadır. Aslına bakılırsa magnezyum ve d vitamini bir dişli gibidir. Hatta genel olarak şöyle söylerler: Magnezyum eksikse d vitamini eksiktir. D vitamini eksik ise magnezyum eksik demektir. Bu kadar kısa ve net. Aslında bu iki şey bağışıklık sisteminin ana kapısı ve anahtarıdır. Toplumsal bazda bu iki şey yine de en çok eksikliği görülen vitamin ve mineral arasında yer alır. Bununla birlikte b12 vitamini eksikliği de yine ön plandadır.

Güneş’i Nasıl Bilirdiniz?

Bu iki anekdottan sonra gelelim güneşin faydalarına. Tıbbi terimlere çok fazla girmeyeceğim. Sadece şunu belirtmek istiyorum; Güneş’ten ne kadar yararlanıyoruz? Güneş’ten ne kadar çok kaçıyoruz. Bu iki şey bize düzenekler arasında bize fikir verecektir. Modern kapitalizm sistemi daha bize güneşi göstermeden okul ve iş saatleri arasında ince bir kordinasyon sağlıyor. Yola koyulduğumuz an içerisinde yo boyunca rotamızda Güneş’i görmüyoruz. Veya güneş tarafından pek karşılanır bir durumumuz da yok. Keza yine akşam işten veya okuldan çıkar iken yine aynı durumla karşılıyoruz. Peki güneş nerede?

Kapitalizm Nerede?

Bizden güneşi saklayan kapitalizm nerede? Hemen şöyle detaylandırayım. Su değerlerimiz, su kaynaklarımız çok önemli. Onları boşa harcamamız konusunda ciddi eğitim almamız gerekiyor. Böyle bir konuda bilinçli su tüketim kaynaklarını kullanmak son derece önem arz etmektedir. Bu kısa ve klişe söylemi basit bir eyleme çevirdiğimde neyin nasıl olduğunu az çok kavrayabileceksiniz.

Geçen gün markete gittim, ihtiyaç listemde olan traş bıçağı satın aldım. Buna bağlı olan bitecek traş köpüğü (losyonunu) da satın aldım ki bitmek üzereydi. Eve geldim, musluk suyunu açtım. Traş bıçağını (Jileti) paketinden çıkardım. Traş fırçasına da köpüğü sürdüm. Suyu açtım ve başladım yüzüme sürmeye, traş olmaya…  Aç – kapa – aç kapa yaparak keskin traş bıçağı ile sakalın bulunduğu alt kısımları da hafif kanatarak traşımı oldum. Sırf bunlar ne için? Gerçekten traş olmaya ihtiyaç duyduğum için mi? Hayır! İş yeri kuralları, iş yeri yüzeni, iş yeri disiplini.

Peki ben ne harcadım? Para, zaman, su. Lavaboya girdim. Su, köpük, traş üçlüsü içerisinde zamanımı harcadım. Peki kim kazandı? İş yerimi? Değil.

-Traş köpüğü.

-Traş bıçağı.

-Su dağıtım şirketleri

Her gün benimle aynı sabaha kalkan milyonlarca insan aynı işlemi gerçekleştirmekte. Ortalama 20 dakika geçen bu süre zarfını milyonlarca insan ile çarptığınızda durumun ne kadar vahim olduğunu anlayacaksınız.

Kapitalizmin Güneş İle Ne İlgisi Var?

Yukarıdaki örnekte bunu biraz açmak istemiştim. Tek başına bireysel olmak kendinize vereceğiniz zamanın toplamını belirler. Ama bunu toplumsal olarak düşündüğünüzde herkese ve her şeye zarar vermiş olursunuz. Yani bugün suları az, kısıtlı kullan diyen şirketler gerçekten samimi ise sakal traşı olmama şartını koşsun. Veya iş yerleri su kaynaklarını önemsiyorsa sakal traşı şartını kaldırsın bu kadar basit.

İşte tam olarak Güneş’in de etki ettiği mekanizma böyle işliyor. Bunu çok kısa ve net şöyle ifade edebilirim ki; Güneş giren eve doktor girmez.

Elma giren eve doktor girmez. Bu iki şey çok önemli.  Kapitalizm ile bağlantısı tabi ki ilaç şirketleri. Diyelim sizin d vitamini eksikliğiniz var. Bağışıklık sistemi problemlerinden ötürü doktora gidiyorsunuz. Sık hastalanıyorsunuz. D vitamini ihtimali bir akla gelmiyor. Al şu soğuk algınlığı ilaçlarını denilen bir sisteme tabisiniz. Hatta çoğu asm merkezlerinde test panellerini bile kaldırdılar yapmıyorlar. Buradan bakabilirsiniz. Yapmıyorlar…

Oysa D vitamini, B12 ve Magnezyum bağışıklık sistemi üzerinde çok önemli yerlere ve de değerlere sahip. Hele ki magnezyum ruh sağlığı içinde çok önemli. Şöyle örnek vereyim: Arabanızın silecek kolu arızası varken siz silecek su haznesine su koyuyorsunuz. Suyu fışkırtır, bir nebze iş görür ama mühim olan gerçek olana odaklanmak değil midir? Yağmur yağınca ne yapacaksınız? İşte d vitamini de bu yüzden çok önemli yer kaplar. Bağışıklık sisteminin ana kapısı D vitamini yani güneştir. Sizde d vitamini eksikliği var ise başka şeylere odaklanmak, tamir edilmesi gerekenin üzerinde durmamak demektir. Aynı silecek örneğinde olduğu gibi…

Kapitalizm ve Güneş

Güneş’i Nasıl Bilirdiniz?

İşte bu noktada sizden güneşi çalıyorlar. Ofis, çalışma ortamları güneşe set çekmekle dolu. Perdeler, motorlu kornişonlar. Karartılan siyah camlar. Ki bunlar yine iyi bir de hiç güneş görmeyen ofisler ve çalışma ortamları var. Sizden güneşi alanlar, size hastane yolunu gösterirler. 

İşe gidiş geliş saatleri genelde hep buna endekslidir. Sabah işe giderken güneşi görüyorsanız veya güneşi gören bir işiniz var ise ne mutlu. Kapitalizm sizden güneşi aldığında size hastalık satacaktır. ilaç satacaktır. Güneş bağışıklık sistemi için çok önemlidir. Yaprakların, ağaçların, tabiatın ta kendisi güneş ve onun enerjisi ile çevrilidir. Ne kadar az görürseniz, o kadar çok sağlık sorunu ile karşılaşırsınız. Ki bunun en büyük kanıtı da paragrafımın ilk başlarında söylediğim gibi: Toplumun genelinde D vitamini eksikliği görülmektedir. Bu kadar net ve öz. Şahsen bu kişilerin e nabızlarına baksanız kaçı D vitamini almış? Kaçı hangi ilaçları kullanmış. O’da muamma.

Güneşten Kaçmayın

Güneşten kaçmayın. Güneş’i görün. Güneş sağlıklı bir bağışıklık sistemi için olmazsa olmazdır. Güneşin sağlığa olan faydalarını saymakla bitiremeyiz. Buna set çekmeyin… Ayrıca Yetersiz d vitamini seviyeleri depresyon, bipolar bozukluk, sindirim sistemi problemleri ile bağlantılıdır. Bunun için burada kaynak belirtmeye gerek yok. Basit bir araştırma sizin de bilgi haznenizi geliştirecektir. Güneş’i yasaklayanlardan uzak durun. Güneş yüzünüzden ve teninizden eksik etmeyin. Benim bir çok yazım sindirim sistemi ve bağışıklık sistemi üzerinedir. Fakat D vitamini eksikliği ciddi sindirim sistemi problemlerine neden olmaktadır. Buna da yine güneşi ne kadar az görüyoruz öyle değil mi? sorunun da cevabı eklenmeli. Bu içeriğimde Güneş’i Nasıl Bilirdiniz? konusunu ele aldım. Keyifle okuduğunuz için teşekkür ederim. Köşe yazılarımızı takip edin…

Yazan: Gürkan Duman